Kancelářské židle – vyplatí se koupit kvalitní?

Proč má smysl investovat více do kancelářské židle a jak poznat tu správnou

kancelarske-zidle-postavy rProč si připlatit za kvalitní kancelářskou židli, když si můžu koupit "podobnou" levněji? To je otázka, se kterou se často setkáváme. Následující řádky vám poskytnou jasné informace o tom, proč má smysl si vybrat kvalitní kancelářskou židli, jak ji poznat a v čem se liší od laciných výrobků, které mohou na první dojem vypadat obdobně.

Pokud někdo tvrdí „Koupím si levnější kancelářskou židli a za rok si můžu koupit novou.", my říkáme "Ano, ale celou dobu sedíte na špatné židli a akorát ji vyměníte za další špatnou."

Jako příklad uvádíme kancelářské židle SITLAND, které na českém trhu prodáváme již od roku 1995. Kvalitu těchto židlí potvrzujíi naši zákazníci, kteří židle používají v každodenním provozu 10 i více let.

 

Kvalita kancelářských židlí

Důležité je to, co není vidět - při výrobě jsou používány vhodné materiály a správné postupy

kancelarske-zidle-SitlandZáklad sedáku tvoří tvarovaná překližka, ve které jsou upevněny všechny závity pro uchycení mechaniky a područek. U levných židlí bývá překližka nahrazena plastem, který se dříve nebo později rozláme.

Na překližku je vstříknuta nedeformovatelná polyuretanová pěna s vysokou hustotou, která drží svůj tvar i po mnoha letech a díky tomu se nezhoršuje komfort ani ergonomie sezení.

Židle jsou vybaveny kvalitními mechanismy vyrobenými v Evropě. Oproti levným mechanismům se vyznačují vyšší hmotností, která je dána množstvím použitého materiálu. Díky tomu se židle nerozviklá a k poruše mechanismu dochází jen výjimečně. Obdobné je to s vlastní konstrukcí židle, která musí být správně dimenzována za použití vhodného materiálu. Z těchto faktů vyplývá, že určitým vodítkem při výběru je celková hmotnost židle, která je podstatně vyšší u kvalitních výrobků.

mesh line 03 tmbDalší důležitou součástí je potahový materiál a jeho odolnost vůči otěru. Ta se hodnotí podle tzv. Martindalových cyklů - kvalitativní normovaný parametr, který udává, jak vysokou odolnost vůči otěru má konkrétní potahový materiál. Sitland nabízí potahové materiály s odolností desítek až stovek tisíc Martindalových cyklů, což zajistí velmi dlouho životnost, máme ověřeno 10 a více let při každodenním používání.

Nelze opomenout ani kříž s kolečky, který je velmi namáhaný. Kvalitní kříž musí být správně dimenzovaný a může být vyroben z kovu i z plastu. Materiál však musí být dostatečně pevný. Kříže z měkkého plastu se vymačkají, může dojít k rozviklání židle a následně i k prasknutí.

Solidní výrobci mají zaveden management kvality podle normy ISO 9001 a poskytují i další certifikáty o jakosti a vlastnostech jednotlivých modelů nebo např. nehořlaovosti materiálů. Kromě toho lze získat i nadstandardní záruku 5 let.

Nosnost kancelářských židlí je testována dle norem EU na 120 kg.

 

kreslo-Spirit

Ergonomie kancelářských židlí

Veškeré součásti jsou navrhovány s ohledem na anatomii člověka tak, aby zaručily co nejlepší držení těla při sezení. Sedák i opěrák musí správně podepírat stehna a páteř a uživatele nesmí nikde tlačit hrany. Nevhodně navržené židle mohou způsobovat bolesti zad i další zdravotní problémy.

Židle se synchronním mechanismem poskytují široké možnosti nastavení, takže optimální pozici najde člověk jakékoliv postavy. K výbavě kvalitních židlí patří kromě spolehlivé mechaniky např. také nastavitelná bederní opěrka či výška opěradla, posuv a nezávislé nastavení sklonu sedáku, nastavitelné područky až ve třech směrech, apod.

Díky těmto vlastnostem jsou kancelářské židle Sitland vhodné pro celodenní sezení bez dopadu na zdravotní stav uživatele.

 

Životnost kancelářských židlí

Životnost pochopitelně úzce souvisí s použitými materiály a celkovou kvalitou zpracování, jak je uvedeno výše. Díky dostatečně dimenzovaným součástem a kvalitním materiálům se komfort sezení s léty nesnižuje a při normálním zacházení je životnost židlí bez problému 10 let a více.

 

Design kancelářských židlí

leaf-features-01Sitland má vlastní vývojové oddělení a díky tomu nabízí svébytné modely s vyspělým technickým řešením a špičkovým designem.

SITLAND SitMove 06Dosud nikdo nedokázal napodobit legendární model Sit&Move, který má veškeré spoje plastového sedáku a opěráku s kovovou kostrou pružně uchycené a tím pádem se židle s uživatelem pohybuje do všech směrů.

Podobného systému používá křeslo SPIRIT pro uchycení opěradla.

Model LEAF má čalouněná záda, která poskytují díky speciální membráně vzdušnost síťovaného opěráku, zároveň však chrání před průvanem.

Důmyslné řešení nabízí konferenční židle GREEN'S, která se snadno spojuje do řad a může být vybavena područkami i sklopným psacím tabletem.

Design těchto modelů je propracovaný do posledního detailu, což lze docenit pouze při reálné prohlídce a vyzkoušení židle.

 

Jak vybrat kancelářskou židli -  naše doporučení

  • Sit-Move-01 ržidle přímo souvisí s fyzickým pocitem a zdravím člověka, do správné a kvalitní židle je nutné investovat
  • pro časté a dlouhé sezení volte židli se synchronním mechanismem, ideálně doplněnou o posuv sedáku a nastavitelnou bederní opěrku
  • područky by měly být nastavitelné přinejmenším výškově a musí mít také správný tvar a pozici vůči sedáku
  • sedák musí dobře podepírat stehna a opěrák páteř, výplně musí být dostatečně silné a tuhé, nesmí tlačit žádné hrany
  • zjistěte si informace o použitých materiálech a jejich kvalitě, výrobce by je měl uvádět
  • ověřte, jaká je délka záruky a zda jsou dostupné náhradní díly
  • vodítkem může být také celková hmotnost židle, která bývá vyšší u kvalitních výrobků
  • pokud zárověň s židlí kupujete i stůl, vyplatí se investovat více do židle a na stole naopak ušetřit
  • nepřemýšlejte jen o ceně a jak židle vypadá nová v prodejně, zvažte, jak bude vypadat za tři, pět, osm let a jak se na ní potom bude sedět
  • ergonomická a dobře navržená kancelářská židle přispívá k lepší pracovní výkonnosti a nezpůsobuje zdravotní problémy